Vyhľadať
Close this search box.

Dramatický nárast hackerských útokov na nemocnice

Kyberbezpečnostná spoločnosť Check Point sa vyjadrila, že zaznamenali dramatický nárast útokov na zdravotnícke zariadenia. Celosvetovo narástli útoky na toto odvetie približne o 22%, ale útoky zamerané na zdravotnícke zariadenia zaznamenali v poslednej dobe nárast o 45%.

Kybernetické útoky na zdravotnícke zariadenia v číslach 

Podľa dát od spoločnosti Check Point môžeme určiť, že v priemere dochádza k 625 útokom na zdravotnícke organizácie za týždeň. V nedávnej minulosti bol tento priemer 430. Ransomware, čiže vydieračský vírus je používaný najčastejšie.

Scenár útoku sa moc nelíši od útoku na domáce počítače. Útočníci zašífrujú údaje na disku a kyberzločinci následne žiadajú peniaze za ich dešifrovanie. Zvyčajne požadujú zaplatenie výkupného cez virtuálnu menu napríklad bitcoin, čo je prakticky nevystopovateľná transakcia a tým pádom aj zločinecká aktivita kyberzločincov.

V strednej Európe nastal najväčší nárast

Podľa bezpečnostných expertov je nárast útokov na zdravotnícke zariadenia v posledných mesiacoch až vo výške 145%. Medzi krajinu s najväčším nárastom útokov môžeme zaradiť východnú Áziu s percentuálnym nárastom až o 137% a Latinskú Ameriku s nárastom až o 112%.

Z pohľadu jednotlivých krajín zaznamenali najväčší nárast Kanada – 250%, Nemecko – 220% a Španielsko 100%.

Kybernetické útoky na zdravotnícke zariadenia zaznamenali vysoký nárast. Kybernetickí zločinci považujú zdravotnícky sektor za atraktívny lebo predpokladajú, že budú ochotní zaplatiť peniaze. Pandémia spôsobila zdravotníckym zariadeniam veľký nápor a vakcinácia obyvateľstva je dôležitá priorita, kvôli ktorej si odstávku zariadenia nemôžu dovoliť.

Hackeri používajú často ransomware Ryuk s cieľom je napadnúť tie najdôležitejšie časti organizácie, aby sa ich možnosť dostať výkupné zvýšila.

Slabé zabezpečenie uľahčuje kyberzločincom prácu

Bezpečnostní experti poukazovali už v minulosti na nedostatočné zabezpečenie. Moderné nemocnice častokrát nemajú dostatočne chránenú IT infraštruktúru a tento problém majú zdravotnícke organizácie po celom svete.Zdravotnícke zariadenia využívajú systém Windows XP, ktorý má množstvo zraniteľností, vďaka ktorým by sa vedeli hackeri dostať do systému. Veľkou zraniteľnosťou sú nezmenené východiskové heslá, ktoré je možné nájsť na internete.

Zdieľajte tento článok