Od vzniku internetu a počítačov sa s nárastom digitalizácie rozšírili aj kybernetické hrozby. Niektoré počítačové vírusy však prekonali všetky očakávania, pokiaľ ide o finančné škody, ktoré napáchali. Tu sú tri najdrahšie vírusy, ktoré spôsobili škody v miliardách dolárov.
KLEZ: Vírus, ktorý sa rozšíril na milióny počítačov
Vírus Klez, šírený cez e-maily s nebezpečnou prílohou, infikoval až 7 miliónov počítačov po celom svete. Po stiahnutí škodlivej prílohy sa automaticky rozoslal všetkým kontaktom obete, čím sa rýchlo šíril ďalej. Počas dvoch rokov spôsobil škody vo výške približne 20 miliárd dolárov, než sa podarilo jeho šírenie zastaviť.
SOBIG: Vírus, ktorý narušil systémy od USA po Áziu
V roku 2007 sa objavil vírus Sobig, ktorý cez infikované prílohy napadol systémy po celom svete, pričom často nútil organizácie k zastaveniu prevádzky. Sobig zasiahol mnohé inštitúcie, vrátane prestížneho Massachusettského technologického inštitútu (MIT). Tento vírus napokon spôsobil škody vo výške až 30 miliárd dolárov.
MYDOOM: Najničivejší vírus histórie
Mydoom, najdrahší vírus vôbec, bol v roku 2004 súčasťou každého štvrtého odoslaného e-mailu. Vírus bol schopný naraz ovládať všetky infikované zariadenia, čím zahltal stránky a systémy až kým neprestali fungovať, pričom spôsobil globálne výpadky, dokonca aj Googlu. Celková finančná škoda po útokoch Mydoom dosiahla neuveriteľných 38 miliárd dolárov.
Dnešné digitálne prostredie si vyžaduje zvýšenú ochranu. Prevencia je kľúčom k tomu, aby ste sa vyhli podobným finančným stratám a ochránili svoje dáta a systémy pomocou komplexnej kybernetickej bezpečnosti.