Vyhľadať
Close this search box.

Výskum WHO: s kyberšikanou sa stretáva každý 6 tínedžer

Kyberšikana sa stáva čoraz častejším problémom v životoch tínedžerov. Nedávna štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa venovala šikane a kyberšikane medzi deťmi v 44 krajinách Európy a centrálnej Ázie, kde skúmala takmer 280 000 tínedžerov vo veku 11, 13 a 15 rokov. Výsledky odhaľujú znepokojivý nárast kyberšikany, ktorej dopad a rozšírenie sú rôzne v závislosti od krajiny.

Kyberšikana na vzostupe

Štúdia WHO poukazuje na alarmujúci nárast kyberšikany, ktorý ju odlišuje od iných foriem šikany, ktoré naopak nestúpajú. Stúpa nielen počet jej obetí, ale aj jej vplyv na duševnú pohodu mladých. Kyberšikana ovplyvňuje dievčatá i chlapcov takmer rovnako, aj keď jej pôvodcami sú väčšinou chlapci. 

Krajiny s najvyšším a najnižším výskytom kyberšikany

Výskum odhaľuje výrazné rozdiely medzi jednotlivými krajinami. Napríklad zatiaľ čo v Španielsku bol výskyt kyberšikany medzi chlapcami relatívne nízky, v krajinách ako Bulharsko a Litva bolo zaznamenané najvyššie percento chlapcov, ktorí sa s kyberšikanou stretli. Tieto rozdiely naznačujú, že pre efektívne riešenie problému je potrebné pristupovať ku každej krajine individuálne.

Spolupráca ako základ prevencie

Dr. Joanna Inchley, koordinátorka štúdie, zdôrazňuje, že ochrana mladých pred kyberšikanou vyžaduje spoluprácu vlád, škôl a rodín. Všetky tieto inštitúcie by mali spojiť svoje sily, aby zabezpečili bezpečné online prostredie pre tínedžerov, kde sa budú cítiť podporovaní a chránení.

Výskum WHO poukazuje na nevyhnutnosť spoločného prístupu v boji proti kyberšikane. Vďaka spolupráci môžeme vytvoriť prostredie, kde sa tínedžeri môžu bezpečne rozvíjať a kde sa bude dbať na ich ochranu nielen v offline, ale aj v online svete.

Zdieľajte tento článok