Domovská stránka » 6 bezpečných prehliadačov. Mušketieri medzi prehliadačmi, ktorí chránia vaše osobné údaje

6 bezpečných prehliadačov. Mušketieri medzi prehliadačmi, ktorí chránia vaše osobné údaje

by gdprsk

Čím viac technológie napredujú, tým sú naše osobné údaje zraniteľnejšie. A vo svete internetu to platí niekoľko násobne. Internetové prehliadače sú akousi vstupnou bránou, kedy naše osobné údaje prestávajú byť “osobné”. 

Hoci niektoré údaje vieme udržať na uzde zmenou nastavení prehliadača, väčšina z nás sa tým nechce zaoberať, čo je veľká škoda. Nemalo by nám byť ľahostajné, ako sa nakladá s našimi údajmi, prípadne komu sú tieto údaje poskytované (napr. tretím stranám v prípade personalizácie reklám). 

Ak patríte k ľuďom, ktorí poznajú iba prehliadače ako Internet Explorer, Mozilla Firefox či Google Chrome, možno vás prekvapíme, ale je ich omnoho viac. Medzi nimi aj také, ktoré nie sú požieračmi vašich osobných údajov. A presne také si v dnešnom článku aj predstavíme.

2.Tor Browser

Prvým takýmto prehliadačom je Tor Browser. Tor robí váš prehliadač anonymným vďaka sieti, ktorá má rovnomenný názov – Tor. Vďaka tejto sieti je vaše prehliadanie bezpečné, pretože vás ochráni pred identifikáciou vášho technického zariadenia. S tým sa však spája aj istá nevýhoda, kedy veľké množstvo webových stránok zabraňuje používateľom tohto prehliadača vstup na ich web alebo e-shop a jednoducho používateľov Toru zablokujú.  

Taktiež sa nevyhnete nízkej rýchlosti prehliadača z dôvodu neustáleho presmerovania dát. Predvolená verzia Toru môže spôsobiť zlé zobrazovanie webových stránok kvôli blokovaniu skriptov. Možným riešením je používanie prehliadača spolu s VPN službou a vypnutou Tor sieťou. Môže sa zdať, že prehliadač má viac negatív ako pozitív, avšak pri základnej myšlienke, ktorou je ochrana osobných údajov je ten pravý. 

2. Brave Browser

Pri tomto prehliadači je prívlastok “brave” skutočne na mieste. Prehliadač nám ponúka súkromie, bezpečnosť a aj rýchlosť v jednom balíčku. Je založený na prehliadači Chromium, má vstavaný tzv. blokátor reklamy či blokátor skriptov a jeho veľkým plusom sú predvolené nastavenia týkajúce sa ochrany osobných údajov. Nevýhoda spočíva v zraniteľnosti pri úniku WebRTC (Web Real-Time Communicaton) poskytujúceho podporu pre telefonáty, chatovanie či zdieľanie súborov aplikáciám, ktoré sa spustia v prehliadači aj bez zásuvných modulov. Tento problém sa dá však odstrániť v nastaveniach prehliadača Brave.

3. SRWare Iron Browser

Jeho cieľom je, rovnako ako pri predošlých prehliadačoch, zachovanie bezpečnosti a súkromia jeho používateľov. Taktiež je založený na prehliadači Chromium. Je dostupný pre operačné systémy Windows, Linux aj Mac OS. Vyznačuje sa hlavne tým, že netrackuje žiadne stiahnuté údaje a inštalácie prehliadača, ani neposkytuje aktualizácie na pozadí. Tiež neodosiela údaje textu po zadaní do adresného riadka tak, ako to robí napríklad Google Chrome. 

4. Firefox Quantum 

Jedná sa o “light” verziu prehliadača Firefox. Hoci Firefox sa nepovažuje za dostatočne bezpečný prehliadač, v tejto zjednodušenej verzií sa dá prispôsobiť v nastaveniach. Je možné zakázať tzv. telemetriu, čo je funkcia, ktorá zhromažďuje technické a interakčné údaje, taktiež sa dá využiť množstvo rozšírení prehliadača a úpravy v nastaveniach slúžiace na zvýšenie ochrany súkromia a bezpečnosti.

5. GNU IceCat Browser

V jeho predvolenom nastavení obsahuje rôzne doplnky a vylepšenia v rámci ochrany osobných údajov. Môžeme spomenúť stránky výlučne používajúce certifikát HTTPS, protiopatrenia pre odtlačky prstov či SpyBlock.

6. Ungoogled Chromium 

Inak povedané, Google Chromium bez integrácie s Google. Open-source poskytujúci vylepšenia pre zlepšenie ochrany osobných údajov a následnej kontroly. Je však potrebná manuálna aktivácia. 

To bol len krátky zoznam prehliadačov, ktoré sa dajú využiť na zvýšenie bezpečnosti vašich osobných údajov. Je na vás, pre ktorý z nich sa rozhodnete. Rozdiely v bezpečnosti nie sú príliš odlišné a ochranu vám dokáže poskytnúť každý jeden v tomto zozname. Avšak, niekde treba vynaložiť viac manuálneho úsilia. 

Veríme, že bol pre vás tento článok užitočný a možno aj inšpirujúci k tomu, aby ste sa začali zamýšľať nad zmenou vášho internetového prehliadača.

POSTREH ODBORNÍKA 

V súčasnej dobe „internetu“, kedy si ako bežný spotrebiteľ dokážeme z pohodlia domova vybaviť pracovné e-maily, nakúpiť si každodenné potreby, pozrieť si film alebo seriál, je potrebné venovať osobitnú pozornosť spracúvaniu našich údajov v internetovom prostredí. Prevádzkovatelia webových sídiel (najmä e-shopov) čoraz viac spracúvajú osobné údaje návštevníkov svojho webu. Jedná sa napríklad o súbory cookie, údaje o traffic-u, lokalizačné údaje a pod., prostredníctvom ktorých je možné dotknutú osobu nielen identifikovať, ale v niektorých prípadoch aj profilovať a cielene oslovovať s ponukami. Je čoraz viac dôležitejšie, aby sa návštevníci webových stránok chránili a boli informovaní, akým spôsobom sa ich údaje spracúvajú a kto každý má k ním prístup. Používať webový prehliadač, ktorý spĺňa aspoň minimálne bezpečnostné požiadavky na ochranu osobných údajov, je už dnes samozrejmosťou. Ak existujú webové prehliadače, ktoré užívateľovi umožňujú vyhrať sa s nastaveniami o jeho súkromí a umožňujú napríklad blokovanie reklám 3. strán, prípadne spúšťanie skriptov na pozadí, takéto možnosti môžem len odporučiť.
JUDr. Samuel Matejovič, právnik

 

Related Posts

Leave a Comment