Domovská stránka » Ako zabezpečiť bezpečné prehliadanie v smartfónoch?

Ako zabezpečiť bezpečné prehliadanie v smartfónoch?

by gdpr.sk

Osobné údaje v smartfónoch sú pre internetové prehliadače zlatou baňou. Dokážu totiž spracúvať omnoho väčšie množstvo informácií, ako je to pri desktopoch. Prinášame Vám tipy pre tie najbezpečnejšie internetové prehliadače, ktoré dokážu chrániť osobné údaje, ako na zariadeniach s operačným systémom Android, tak aj iOS.

 

1.Android

V rámci Android zariadení je ideálnym prehliadačom Firefox Focus. Pre všetkých, ktorí sa obávajú o svoje súkromie je ako stvorený. Čím je unikátny?

Po dokončení prehliadania a zatvorení prehliadača sa všetky poskytnuté osobné údaje v procese prehliadania automaticky odstránia, a to aj vrátane hesiel, histórie prehliadania či súborov cookie. Tiež dokáže pozastaviť sledovače a zablokovať akúkoľvek reklamu.

V rámci sledovačov weboých stránok majú užívatelia výhodu výberu kategórie, na základe ktorej môžu vybrať, ktoré sledovače zablokovať, a ktoré nie. Majú na výber zo sledovačov reklám, analytických sledovačov či sledovačov sociálnych sietí.

Firefox Focus využíva spoločnosťou Disconnect zoznam, vďaka ktorému prehliadač identifikuje a blokuje spomínané sledovače.

2.iOS

Na iPhone a iPad je najvhodnejší Ghostery Privacy. Umožňuje prehliadať internet súkromne a bez zanechania akejkoľvek stopy v zariadení. Je to jeden z najrýchlejších a najbezpečnejších prehliadačov pre iOS. Používateľom iOS poskytuje možnosť prehliadať web rýchlo, súkromne, bez sledovačov a bez reklám.

Tento prehliadač je open-source. Jeho jadro tvoria technológie založené na technológiách Firefox. Disponuje vstavaným programom AdBlocker. V predvolenom nastavení sa zbavuje reklám, čím používateľ nadobúda čisté a rýchle prehliadanie. Taktiež dokáže identifikovať, kto sleduje osobné údaje používateľa v čase jeho prehliadania a tieto sledovania má možnosť zablokovať.

Funkcia Ghost Search je vyhľadávací nástroj na ochranu osobných údajov prevádzkovaný materskou spoločnosťou Cliqz. Cliqz je úplne nezávislý a má svoj vlastný webový index. Cliqz nezdieľa informácie umožňujúce identifikáciu osôb. Používa najmodernejšie techniky, aby udržala vyhľadávacie dopyty svojich používateľov úplne anonymné.

Funkcia Ghost Mode umožňuje používateľom chrániť svoje súkromie tak, že zabránia zaznamenaniu webových stránok, ktoré navštívia, do histórie prehliadača.

POSTREH ODBORNÍKA 

Väčšina ľudí v súčasnosti zabúda na to, že práve mobilné zariadenia, ktoré tvoria súčasť nášho každodenného života, sú ľahko napadnuteľné vírusmi. Aplikácií, ktoré nám uľahčujú každodenný život, je v súčasnosti ako húb po daždi. Smartfóny dnes umožňujú prehliadať webové sídla rovnako ako stolové počítače alebo notebooky. Bežný užívateľ by sa mal zamyslieť nad tým, že jeho osobné údaje môžu byť terčom útokov aj prostredníctvom mobilného zariadenia. Ako používateľ mobilného zariadenia s operačným systémom iOS používam vyššie zmienený Ghostery Privacy a môžem ho vrelo odporučiť. Vstavaný program AdBlocker funguje skvelo a blokuje všetky reklamy.
JUDr. Samuel Matejovič, právnik

 

Related Posts

Leave a Comment